Kamil Wasilewski

adwokat

Codziennie pomagam przedsiębiorcom rozwijającym swój biznes, w tym firmom typu startup we wczesnych fazach rozwoju. Z pasji i zamiłowania jestem sportowcem.
[Więcej >>>]

Czy za kradzież w szatni na siłowni odpowiedzialność ponosi właściciel klubu?

Kamil Wasilewski23 czerwca 20174 komentarze

Moja droga jak i wielu ćwiczących na salę ćwiczeń jest z reguły taka sama. Po wejściu do klubu fitness i dokonaniu rejestracji w recepcji, następnie kierujemy się do szatni.  Tam się przebieramy oraz na ogół zostawiamy swoje prywatne rzeczy np. telefon, portfel, biżuterię czy klucze. Po zakończeniu treningu wracamy do szatni, kąpiemy się, przebieramy i opuszczamy siłownię. Co natomiast w sytuacji, kiedy po powrocie do szatni okazuje się, że szafka jest otwarta a zostawione rzeczy zostały skradzione? Kto wtedy ponosi za to odpowiedzialność?

Większość klubów fitness jak i gabinetów SPA w regulaminie, w umowie z klientem lub w samej szatni zamieszcza informację, że klub lub salon SPA nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione rzeczy.  Niestety w tym przypadku właściciele siłowni i gabinetów SPA nie mają racji. Taka informacja stanowi tzw. klauzulę niedozwoloną (abuzywną) która kształtuje prawa i obowiązki osoby ćwiczącej w sposób niezgodny z powszechnie obowiązującym prawem co zostało zresztą potwierdzone w licznych orzeczeniach Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Z chwilą bowiem pozostawienia rzeczy w szatni pomiędzy osobą trenującą a klubem fitness dochodzi zgodnie z treścią art. 835 kodeksu cywilnego do zawarcia umowy przechowania. Przez umowę przechowania przechowawca (czyli klub lub salon SPA) zobowiązuje się zachować w stanie niepogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. Oznacza to zatem, iż właściciel siłowni lub gabinetu odnowy biologicznej odpowiada za utratę lub uszkodzenie pozostawionych w szatni przez osoby trenujące oraz klientów rzeczy i nie ma najmniejszego znaczenia, że odbywa się to bezpłatnie.

Reasumując, jeżeli z szafki w siłowni skradziono Twoje prywatne rzeczy, możesz liczyć na odzyskanie pieniędzy od właściciela klubu.

*****

Podobał ci się ten wpis? Udostępnij go innym. Jeżeli natomiast chcesz uzyskać pomoc prawną napisz do mnie na  k.wasilewski@adwokatwasilewski.pl lub zadzwoń: 503 070 837.

 

{ 4 comments… read them below or add one }

Martyna Październik 31, 2017 o 15:27

Witam, a co w przypadku, kiedy klient klubu oskarża klub o kradzież rzeczy z szafki, która pozostaje zamknięta i tylko on miał do niej dostęp w postaci samodzielnie wymyślonego kodu? Czy w takim wypadku, także klub ponosi odpowiedzialność?

Odpowiedz

Kamil Wasilewski Listopad 10, 2017 o 07:41

Ciekawe pytanie Pani Martyno za które bardzo dziękuje. W przypadku jaki Pani opisała moim zdaniem klub nie będzie ponosił odpowiedzialności. Wynika to z tego, że w miarę możliwości zostały dochowane warunki zabezpieczenia i tylko klient znał kod. Pozdrawiam Kamil Wasilewski

Odpowiedz

Lilka Luty 7, 2018 o 15:31

Mam w takim razie inne pytanie: co jeśli klientka ma swoją szafkę i kluczyk dopasowany tylko do tej szafki, a zginęły jej zimowe buty, które razem z kurtką zostawiła w szatni, a nie włożyła ich do szafki? Czy w tej sytuacji klub odpowiada za zaginione buty?

Odpowiedz

Kamil Wasilewski Luty 18, 2018 o 12:34

Dzień dobry,
dziękuję za zadane pytanie. Każdy przypadek kradzieży jest inny. W tej sprawie moim zdaniem winę ponosi klientka. Jej obowiązkiem było włożenie butów i kurtki do szafki. Jeżeli tego nie zrobiła to klub fitness nie może być obciążony za tą kradzież zwłaszcza, że wprowadził dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą tj. jeden kluczyk jedna szafka.
Pozdrawiam,
Kamil Wasilewski

Odpowiedz

Leave a Comment

Previous post:

Next post: